Sajtokat minden magyar háztartásban találhatunk, hiszen a talán ez a legnépszerűbb tejből készült étel a világon. A hazai sajtfogyasztási szokások azonban jóval szerényebbek, mint mondjuk a franciáké vagy a dánoké, ám így sincs okunk panaszra. Ugyanakkor fajták tekintetében jóval kevesebb fogy, mint más országokban.
Nálunk még mindig a trappista a legnépszerűbb sajtfajta, ám az elmúlt években egyre nőtt a kézműves sajtok iránti kereslet. Ez nem meglepő, hiszen a sörök és a lekvárok esetében is ugyanez tapasztalható, a magyar vásárlók egyre inkább keresik a hazai készítők gasztro-termékeit.
A statisztikák szerint a magyar fejenként 7,6 kilogramm sajtot fogyasztanak évente, az Európai Uniós átlag ezzel szemben 18 kiló felett van, vagyis mi magyarok jóval kevesebb sajtot fogyasztunk, mint az átlag európaiak.
A sajt fontos részét képezi a táplálkozásunknak, hiszen a tejben, így a sajtban is fontos tápanyagok és nyomelemek vannak, kalcium és foszfor, de a fehérjetartalma is magas. Kevesen tudják, de 10 dkg lágy sajt képes fedezni egy felnőtt ember napi kalciummennyiségének 40 %-át, vagyis mindenképp érdemes több sajtot fogyasztanunk.
Mely országok fogyasztják a legtöbb sajtot Európában?
Európában sokkal erőteljesebbek a sajtfogyasztási szokások, a dán, francia és holland sajtok világhírűek. Nem is csoda hát, ha Európában ők eszik a legtöbb sajtot. Az európai átlag 18 kg körül van, ám a dánok az átlag fölött falatoznak sajtot, mégpedig évente több mint 28 kilót. A franciák sincsenek sokkal lemaradva tőlük, ők 27 kilogrammos éves fogyasztással bírnak fejenként, de a hollandokat is érdemes megemlíteni, akik 21 kilogrammos éves sajt „pusztítással” büszkélkedhetnek.
Európa már országaiban is sok sajt fogy, átlag körüli értéket tudhatnak magukénak az olaszok és a spanyolok, a svájciak, de a görögök is. Mi magyarok sajnos jóval átlag alatt fogyasztunk sajtot más európai országokhoz képest, pedig nálunk és készülnek finom sajtok, ínyencségek, és különlegességek is.
Sajtfogyasztási szokások itthon…
avagy, mi, magyarok miért eszünk kevesebb sajtot?
Érdekes kérdés, hogy mi befolyásolja hazánkban a sajtfogyasztási szokásokat. Bár az elmúlt években sok alternatív életmód terjedt el, melyek közül több kizárja a sajt és egyéb tejtermékek fogyasztását, mégsem ez a fő oka annak, hogy mi magyarok olyan kevés sajtot eszünk.
Az egyik komoly befolyásoló tényező az ár, ugyanis a tejtermékek ára is nagyon megnőtt az elmúlt években, a másik pedig az, hogy a legtöbben a sajtra leginkább szendvicsfeltétként tekintetnek, esetleg reszelnek belőle egy keveset.
Más országokban, a Dániában és Franciaországban is a sajt akár főfogásként is megjelenhet, de nagyon sok sajtot használnak a mártásokhoz, szószokhoz is. Mi magyarok inkább egy vékony szeletet teszünk a kenyérre, mondván, nem lehet sajttal jóllakni. Pedig lehetne.
A sajt nagyon egészséges és fontos tápanyagunk, mindenképp célszerű naponta legalább 10 dekát fogyasztani belőle. A hazai sajtfogyasztási szokásokat az is nagyban befolyásolja, hogy milyen sajtot vásárolunk.
Milyen sajtokat keresnek leginkább a vásárlók?
A sajtfajták tekintetében a hazai fogyasztásnak mintegy 30 százalékát a trappista teszi ki, ám a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács célul tűzte ki, hogy népszerűsíteni fog más sajtfajtákat, és persze a kézműves sajtokat is.
Ennek eredményeként az elmúlt években egyre inkább megnőtt az igény a kézműves tejtermékek, így a sajtok iránt is. A sajtmesterek tapasztalata is az, hogy elindult egyfajta gasztroforradalom, mely azt jelzi, hogy a vásárlók tudatosabbá váltak a sajtválasztás terén is.
Ha egy recept sajtot ír, már azt is figyelik az emberek, hogy milyen fajtát, nem veszik kézpénznek, hogy trappista kell bele. Egyre elterjedtebb a főzésbe a parmezán, a chedar, de a mozzarella és a gomolya is.
A statisztikák szerint a főként paranyicát, a gomolyát és a camambertet keresik a vásárlók a trappista mellett, ha nem főzésről van szó, hanem szendvicskészítésről, és egyre nagyobb igény van a sajtkülönlegességre, és a különlegesebb ízesítésű sajtokra is. A kézműves sajtok iránt is megnőtt a kereslet az elmúlt években, egyre több kézműves sajtbolt is nyílik, ami szintén azt mutatja, hogy nagy az igény a finom és egészséges sajtokra.